2019/2020
Az élet, bár gyökeresen megváltozott március óta, azért van, ami nem állt le. Ilyen a BME középiskolásoknak szóló Alfa matematikaversenye, amelynek bár a döntőjét nem tarthatták meg élőben, de online formában mégis sikerült megrendezni.
A verseny célja, hogy pontverseny formájában minden középiskolás számára segítsen a matematika gyakorlásában és az érettségire való felkészülésben. Az érintett témakörökön keresztül azt is megmutassa, mi az az elvárt tudásanyag, tudás szint, ami a természet- vagy a műszaki tudományok területén tervezett továbbtanulás esetén szükséges.
Szalai Donát az I. kategóriában indult a 9-10. osztályosok között. Összesen 6 forduló volt, kéthetente új feladatsorokat kellett megoldani az előre megadott témakörök szerinti bontásban, s minden fordulóban a feladatsor 60 perc alatt történő megoldása volt az elvárás. Donát sikeresen teljesítette a fordulókat, így bekerült a döntőbe behívott legjobb 10 diák közé. A körülmények miatt a döntő is online formában zajlott, ahol tanítványunk országos 7. helyezettként fejezhette be a versenyt. Gratulálunk a teljesítményéhez!
Országos VI. helyezés statisztikából
Szalai Donát, Kolozsi Zsombor, Kapros Zalán és Hudák Szabolcs VI. helyen végzett a "STAT WARS" országos statisztika versenyen.
A Központi Statisztikai Hivatal immár hatodszor meghirdetett statisztikai versenyére szerte az országból közel 150 középiskolás csapat nevezett. A verseny tematikája ebben az évben a „Mindennapi statisztikák” témakörét járta körbe. A két online fordulót követően a 9-10. évfolyamban a legjobb tíz csapat mérte össze statisztika ismereteit a budapesti döntőn 2020. február 20-án.
A fiataloknak több állomáson kellett helyt állniuk a nap folyamán, ahol olyan játékos statisztikai kihívásokkal nézhettek szembe, mint például egy fiktív úszó világsztár eredményeiből készült hisztogram-elemzés, időmérleg-fogság népszerű szabadulószobai elemekkel, családi lakásmustra, grafikonos megyekereső, KSH memóriajáték, kördiagram drazsé, haiku-írás vagy éppen statisztikai activity.
Gratulálunk a Fiúk teljesítményéhez!
További képek itt.
2020. január 19-én 50 fő hetedik-tizenkettedik osztályos diákkal Szegedre látogattunk. Először a Szent-Györgyi Albert Agórában néztük meg az Informatika Történeti Kiállítást. Kipróbálhattuk, hogy milyenek voltak a régi telefonok, milyen óriásiak voltak a régi számítógépek, s hogy lett egyre kisebb a méretük, s egyre nagyobb a kapacitásuk.
Láthattuk a magyarok által elsőnek megtervezett robot-katicabogarat, amely sajnos már működésképtelen, mivel világjárása során megsérült. A másolatán viszont bemutatták, hogy mire volt képes: síp vagy taps hatására elindult, reagált a fényre, sőt, ha az egyik pöttyéhez hozzáértünk meg is "sértődött". Játszhattunk Super Marioval, a Sonic-kal, a Galaga-val, a Legends of Zelda-val és sok más régi stílusú játékkal korabeli gépeken. A kiállítás megtekintése után sok érdekes kísérletet láthattunk a Látványlaborban, főleg a lézerrel és a fényekkel kapcsolatosan.
Sok új dolgot tanultunk, érdekes kísérletek voltak. Kipróbálhattuk a színfényszobát, ahol egy különleges lámpa segítségével teljesen eltűntek a színek a szobából. Egy óra szabadprogram után az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetben meghallgattunk egy előadást, majd körbevezettek minket a látogatható részeken. Kamerákon keresztül nézhettük, ahogy a kutatók dolgoztak.
Ezen is kiránduláson is sok új és érdekes ismerettel gazdagodhattunk.
További képek a kirándulásról itt láthatók.