2019/2020
Ifjú természettudós verseny döntője
Immár ötödik alkalommal rendezte meg iskolánk az Ifjú természettudós versenyt. Az internetes fordulók legjobbjai két kategóriájában márciusban mérték össze tudásukat.
A legjobbak a következők voltak:
Gimnázium:
1. helyezett: Serfőző Anna
2. helyezett: Szalai Donát
3. helyezett: Reisz Csaba
4. helyezett: Végh Levente
5. helyezett: Tulkán Vanda
Általános iskola:
1. helyezett: Mári Botond
2. helyezett: Lakatos Huba
3. helyezett: Tóth Gábor
4. helyezett: Wittmann Annamária
Gratulálunk a versenyzőknek!
További képeket itt találod!
Beporzó rovarok napja a Karácsonyiban
Iskolánk tanulói is megemlékeztek a beporzó rovarokról március 10-én. Az első emeleti folyosón kiállítást készítettünk, amellyel arra hívtuk fel a figyelmet, hogy mennyire segítik az emberek életét is ezek az apró élőlények. Lehetőség volt mézzel kapcsolatos totó és beporzással kapcsolatos Kahoot játékra is. A rajzpályázat nyertesei nyereményt is kaptak.
Képek itt találhatók!
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Interaktív Természetismereti Tudástára, a Teleki-Szováta Alapítvánnyal, valamint a CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesülettel közösen 2019-ben nyolcadik alkalommal hirdette meg átalános iskolák számára az Erdély kultúrtörténetével és természeti értékeivel kapcsolatos vetélkedősorozatát. A verseny célja, hogy a résztvevők Erdélyhez és a Kárpát-medencéhez fűződő ismereteiket elmélyíthessék, illetve az Erdélyben és az anyaországban élő diákok között rendszeres kapcsolat alakuljon ki.
A két fordulós vetélkedősorozaton kétfős csapatok indulhattak. Ebben az évben 72 csapat teljesítette az első forduló követelményeit, s ebből a 40 legjobb eredményt elért csapatot hívták meg Szegedre, a második, döntő fordulóba. Iskolánkat, a Karácsonyi János Katolikus Általános Iskolát két 7. B osztályos csapat is képviselhette ezen a megmérettetésen: a Vadmacskák – Molnár Eszter és Óvári Lianna -, valamint a Barlangászok – Elekes Kristóf és Kovács Dominik.
A november 28-án megrendezett döntő forduló sok és sokféle feladat teljesítését várta a diákoktól. Erdélyhez kapcsolódóan növény- és állatfajok meghatározása, térképészet és irodalom, építészeti és természeti értékek felismerése, sőt még gasztronómiai ismeretek is szükségesek voltak. A több órán át tartó verseny kemény próbatétel volt, de mind a két csapatunk jól teljesítette a feladatokat. Végül nagy örömmel hallhattuk az eredményhirdetésen, hogy a Vadmacskák, Eszter és Lianna érte el a legmagasabb pontszámot, s vehette át az I. helyezésért járó oklevelet, értékes tárgyjutalmat, s a természetismereti táborban való részvételre szóló ajándékutalványt.
Nekem, mint felkészítő tanárnak különösen nagy örömet jelentett, hogy az ország különböző részeiről, neves iskolákból érkező diákok előtt, egy Gyuláról, a Karácsonyi János Katolikus Általános Iskolából érkező csapat magabiztos pontfölénnyel nyerte meg a versenyt!
Gratulálok diákjainknak, s remélem, a későbbiekben is hasznukra válik az a sok ismeret, amelyet a versenyfelkészülés során szereztek.
Petróczki Zoltánné (felkészítő tanár)
További képeket itt láthattok.
Mint minden tanévben – így idén is – a természettudományos képzésben résztvevő diákjaink kétnapos terepgyakorlaton vettek részt. Ebben az évben Városerdőn a talajtannal ismerkedtünk. Talajszelvényeket vizsgáltunk, fizikai – kémiai elemzéseket végeztünk. Megismertük a talaj kialakulásában döntő szerepű erdőket. Megfigyeltük a talajszemcsék között élő apró élőlényeket is. Élményekkel gazdagodva fejeztük be a projektünket.
További képek itt.
A természettudományos munkaközösség az idén októberben egészségnapokat szervezett iskolánkban vendégelőadók segítségével. Az osztályok különböző előadásokon vehettek részt a testi-lelki egészséggel kapcsolatban. Dr. Küzdi Ágnes a felnőttkori szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozta, Fenyvesiné Jordán Éva a testépítőszerek és táplálékkiegészítők hatásait és mellékhatásait mutatta be.
Erdős Kata a káros szenvedélyek megelőzéséről és a mentális egészség fogalmáról beszélt diákjainknak. Szabó Anikó az egészség mindennapi szerepét elemezte és közösségfejlesztő játékokkal erősítette az osztályokat.
A pályázati forrásoknak köszönhetően minden osztály vállalkozó diákjai salátákat és fittness-szendvicseket készítettek az egész osztályuk számára, amit a zsűrizés után osztálytermükben el is fogyasztottak.
További képek itt érhetők el.