2016/2017
Werner Sándor a megye legjobbjai közt!
Iskolánkból Werner Sándor vehetett részt azon a díjátadó ünnepségen, amelyen az Oktatási Hivatal Békéscsabai Pedagógiai Oktatási Központja által szervezett tanulmányi versenyek megyei döntőin I-III. helyezést elért versenyzői és felkészítő tanáraik kaptak meghívást. 2017. június 2-án a Békés Megyei Kormányhivatal nagytermében Sándor a IX. Békés Megyei Középiskolai Matematikaversenyen elért 3. helyezésével vívta ki magának a lehetőséget, hogy a megye legjobbjai között szerepelhetett. Gratulálunk teljesítményéhez!
Medvéztünk megint!
Május 7-én vasárnap felkerekedtünk, hogy Debrecenben részt vegyünk a Medve Szabadtéri Matematikaversenyen. Három kategóriában indultunk: Kismedve, Nagymedve és Jegesmedve. A regionális versenyen a Nagymedvék: Bálint Erzsébet, Kotroczó Gergő és Révész Tamás 6. helyezettek lettek, Barát Aszparuh és Werner Sándor Jegesmedveként a 7. helyen végzett. A 7-es Kismedvék gyalogoltak a legtöbbet, Barát Kendra, Gazsó Diána és Tokár Bogdán fejenként több mint 5 km-t megtéve a mezőny közepén fejezték be a versenyt. Jövőre újra kipróbáljuk, hogy milyen is az élet matekozó Medveként.
Barát Aszparuh megyei első helyezett!
2017. április 8-án szombat délelőtt a matematika "szerelmesei" ismét megmérettethették magukat megyei szinten. A XXI. Hajnal Imre Matematika Tesztversenyen II. kategóriában első helyezett lett Barát Aszparuh 11. b osztályos diákunk. Teljesítménye azért is kiemelkedő, mert ebben a kategóriában versenyeztek a tizenkettedikesek is.
Szép eredményt ért el az I. kategóriában Révész Tamás 10. b-s tanuló, aki 1 ponttal maradt le a dobogóról, így negyedik helyezést ért el.
Gratulálunk!
Nálunk a 3-as volt a nyerő!
A Zrínyi Ilona matematikaverseny mindig nagy tömegeket mozgat meg, így iskolánkból is sokan megmérettetik magukat. Jellemző, hogy a gimnáziumi évfolyamokon évről évre szinte ugyanazokkal a nevekkel találkozunk.
Az idei tanévben megyei harmadik helyezett lett két olyan tanulónk, akik minden évben „gyűjtögetik” a helyezéseiket, s nem csak matematikából.
Révész Tamás a tízedikesek, Barát Aszparuh pedig a tizenegyedikesek között végzett a dobogós harmadik helyen. Werner Sándor pedig szintén a tizenegyedikes évfolyamon szerezte meg az előkelő ötödik helyezést.
Gratulálunk a teljesítményükhöz!
VII. Ihrig Károly Tanulmányi Verseny (IKTV)
Az IKTV-t minden évben más-más tudományterület kiemelésével, de azonos lebonyolítási struktúrában rendezik meg. A 2016/17-es tanév őszi félévében az informatika területe került előtérbe. A versenyre 3 fős csapatok jelentkezhettek – iskolánkból Barát Aszparuh, Bengery Zoltán és Werner Sándor 11.B osztályos tanulókból álló BBW nevű csapat indult. Az első fordulóban – amelyet azonos időben és ideig rendeztek minden helyszínen – on-line totót töltöttek ki és egy pályamunkát kellett elkészíteniük. Az országos döntőbe 6 csapatot hívtak be, amelyet a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán (GTK) rendeztek 2016. december 09-én. Csapatunk III. helyezést ért el.
Gratulálunk a szép eredményhez!
A versenyről:
A feladatok megoldása semmilyen előképzettséget nem igényelt. A cél az volt, hogy a megadott szakirodalom segítségével a diákok betekintést nyerjenek egy-egy tudományterületbe, ezáltal is segítve pálya-orientációjukat.
A verseny témája idén: „App-ra fel!”
A felhívásban azt kérték: „Legyetek kreatívok és készítsétek el a saját app-otokat. Mutassátok be, hogyan képzelitek el saját, okos eszközre (okostelefon, okosóra stb.) tervezett alkalmazásotokat, mely egy létező/ismert, vagy általatok elképzelt cégnél egy adott funkciót lát el az alábbi gazdasági területetek valamelyikén: pénzügy-számvitel, menedzsment, kereskedelem-marketing, turizmus-vendéglátás, logisztika, sport.”
A csapattagok véleménye a versenyről:
„Izgalmas volt. Sok újat tanultam. A hely érdekes volt. A társaság jó volt. Örülök, hogy részt vettem a versenyen.”
„Egész jól kitalált verseny volt. A feladatok kreatívak és egyértelműek voltak. Szükség volt valamennyi előzetes tudásra, de bizonyos feladatoknál elég volt figyelni. A szervezésben voltak apróbb problémák, technikai gondok, de egyik se vészes. A legnagyobb probléma, hogy az utolsó feladatoknál nem voltak összhangban a pontok a kérdések nehézségével, így kicsit zsákbamacska volt. Összességében egy színvonalasnak mondható megmérettetésen vettünk rész.”
„Személy szerint én élveztem a versenyt. Korán kellett keljek, ami nem annyira tetszett. Az utat majdnem végig aludtam, így tudtam pihenni eleget. Maga a verseny lebonyolítása nagyon tetszett. Az eredménnyel elégedett vagyok. Jövőre remélem, ismét bejutunk a döntőbe!”
Sötét anyag, sötét energia – Fizikusnapok 2016
2016. november 23-án Debrecenbe, a MTA Atommagkutató Intézetébe (Atomki) látogattunk a XXXVII. Fizikusnapok előadásaira.
Négy rendhagyó órán vettünk részt, amelyek a következők voltak:
- Dr. Király Beáta: Atomreaktor a természetben
- Dr. Papp Tibor: A nanoanyagok meglepő tulajdonságai
- Herczku Péter: Hideg – meleg, sok kísérlettel fűszerezve.
- Dr. Szilasi Szabolcs: 3D mikroszobrászat
A Debreceni kiránduláson elsősorban a matematika-fizika tagozatos diákok, illetve a reál tárgyak iránt érdeklődő hetedik-nyolcadik osztályos tanulók vehettek részt. A diákok véleménye az egyes előadásokról és a kirándulásról:
„Nagyon tetszett ez a debreceni kirándulás. Sok új dolgot hallottunk, és tanultunk. Az első előadás igen érdekes volt, a maga történelmi hátterével. Ahogyan az is, hogyan alakulhatott ki egy természetes uránbánya.”
„A második előadáson a nanorészecskékről láthattunk egy színes prezentációt, amely során olyan tudományokba nyerhettünk betekintést, ami számomra eddig elképzelhetetlennek, felfoghatatlannak tűnt volna. Vegyük csak azt a példát, hogy egy szövet segítségével működő képes, létfontosságú szervet tud létrehozni ez a tudomány. Felfoghatatlan számomra, hogy ebben a világban, ahol napjainkat éljük, mennyi olyan dolog van, amit el sem tudunk képzelni egyszerű emberként, és mégis létezik. Lenyűgöző, hogy milyen fejlett kutatásokon vannak túl ezek a tudósok, milyen hasznos és értékes eredményeket tudnak megismertetni, átadni az emberiségnek.”
„A harmadik előadás során láthattuk a már tanult fizikai folyamatok végbemenetelét, mint például a hőtágulás, párolgás, olvadás, forrás kísérletek formájában. Az előadó sorra mutatta be a hőtan folyamatait, amellyel megpróbálta szemléltetni az elméleti tudásunk alapján szerzett elképzelésünket. Ezek közül kiemelném a folyékony nitrogénes kísérletet, amely során a folyékony nitrogén szobahőmérsékleten forr, miközben intenzíven párolog. A műhóra elhelyezett óraüvegre töltötte az előadó a nitrogént, beindult a gyors, pillanatszerű párolgás, amely során az óraüveg a műhóból készült tálcára dermedt, vagyis ráfagyott, mivel ezek az anyagok ezen a ponton már kicsit más tulajdonságot mutatnak, mint szobahőmérsékleten. A folyamat visszafordítható, a meggyújtott gyertyaláng megmelegítette a környezetét, így az óra üveg levált a tálcáról- felengedett, olvadt.”
„Az utolsó előadás a mikrorészecskék természetéről nyújtott tájékoztatást, amely szerint a részecskék fényhullámként, vagy áramaként is viselkedhetnek. Fényhullámként értelmezve meg tudják állapítani akár a földalatti rétegekben jelenlévő tárgyakat például egy régészeti ásatás során. Másrészt rekonstruálhatnak olyan tárgyakat, melyeknek hiányoznak darabjai, vagy csak éppen darabjai vannak meg. A nap végére számos információval lettem gazdagabb, hiszen olyan ismeretekre tehettem szert, amelyek úgy érzem még inkább felkeltették érdeklődésemet a tudomány számos dolgai iránt.”
„Összességében érdekes és vicces kirándulás volt, jó társasággal, kedves diákokkal -tanárokkal. Máskor is szívesen mennénk ilyen jellegű programokra! :)”
„Mindent összegezve nagyon jól éreztem magam, és ha lesz még rá lehetőségem, hogy elmenjek egy ilyen kirándulásra biztos, hogy menni fogok.”
Országos döntőben statisztikából!
Iskolánk 4 fős csapata, a 11. B-s Barát Aszparuh, Babinyecz Stella, Dudás Árpád és Werner Sándor országos negyedik helyezést ért el a Központi Statisztikai Hivatal által meghirdetett statisztikai csapatversenyen, a STAT WARS III-on, amely az idén az Oktatási Hivatal Tehetségkapu Programjába is bekerült. Egy levelező forduló segítségével választották ki a nevező 101 csapatból a legjobb tizenkettőt. Az első feladat egy reklámfilm készítése volt a Mikrocenzus népszerűsítésére, amelyben nagy segítségünkre volt Vascán Balázs. Október 5-én volt a döntő Budapesten, a KSH Keleti Károly utcai székházában. A 12 állomás mindegyikén tesztek megoldása mellett gyakorlati feladatokat is meg kellett oldani, amelyek nagyon változatosak voltak. A verseny célja a statisztikai kultúra terjesztése, a statisztika tudományának minél szélesebb körű megismertetése a diákok számára. Ezt sikerült olyan szórakoztató formában elérni, hogy diákjaink nagyon jól érezték magukat, s a cél, hogy jövőre is ott lehessenek a döntőben!
Bengery Zsoltné
felkészítő tanár
Linkek a versenyről: