Hitélet
"Jézus tanítványa voltam
Gyermekekhez lehajoltam,
A szívemhez felemeltem,
Szeretetre így neveltem."
Benedek Elek
Iskolánk hitélete az 1992. évi újraindulása óta szilárd evangéliumi alapokon nyugszik.
Minden tanítási év elején a belvárosi Nádi Boldogasszony templomban Veni Sancte-ra gyűlnek össze iskolánk tanulói, szüleik és a pedagógusok.
A tanévet Te Deum-mal zárjuk, megköszönve az év minden áldását és kegyelmét.
Iskolánk nyitott minden felekezet számára, heti 2 órában papok, diakónusok, katekéták vezetik a hittanórákat, ahol katekézist, egyházi énekeket, imádságokat tanulnak, megismerik a liturgiát, vallási hagyományainkat, hogy felnővén életüket keresztényként éljék.
Havonta két alkalommal vasárnap délelőtt diákmisén, közös iskolai liturgián veszünk részt. A mise keresztény istentiszteletünk forrása és csúcsa, melyen együtt imádkozunk, énekelünk, könyörgünk, elcsendesedünk és Jézussal találkozunk az evangéliumban és a szentáldozásban.
Fontos, hogy a liturgiában gyümölcsöző részvétellel legyenek jelen a diákok, ne csak passzív befogadóként. Ezért a gyermekkórusunk az egyházi énekek mellett modern, keresztény ifjúsági, gitárral kísért dalokat énekelnek.
Az Istennel való szoros kapcsolat, a Vele folytatott beszélgetés az imádságban valósul meg, ezért minden tanítási nap első és utolsó óráját közös imádsággal nyitjuk és zárjuk. Kérjük Isten segítségét a tanulásban való eredményes elmélyüléshez, az elcsendesedéshez.
Délben a közös ebéd elfogyasztása előtt asztali áldást mondunk, tudatosítva a gyermekekben, hogy Istennek tartozunk köszönettel, hogy teremtett világa által ételt, italt adott nekünk.
A lelki atyák minden héten az aulában közös áhítatra gyűjtik egybe a tanulókat és tanítóikat. Az elmélkedéseket, a morális mondanivalót az egyházi ünnepekhez, szentjeink életéhez kapcsolódó érdekes, színes, tanulságos történetekből vezetik le. Közös - mozgással kísért - énektanulással, imádsággal zárulnak az együttlétek.
A nagy egyházi ünnepek előtt - húsvét, karácsony - egész napos lelkigyakorlaton veszünk részt a tanulók aktív bevonásával, hogy lelkileg felkészülten éljük meg az ünnepek mélységét.
A gyermekek lázasan várják az ünnepeket. Felajánlásokat, fogadalmakat tesznek, tudatosan figyelnek önmagukra, jó cselekedetekkel örvendeztetik meg szüleiket, nagyszüleiket, társaikat. Kis csillagokkal, szívecskékkel jelzik jó tettük számát a faliújságon, így szerezve önmaguknak is örömet.
A tanév második hónapja október: Mária hónapja, a Rózsafüzér Királynője ünnepe. A belvárosi Nádi Boldogasszony templomban a pedagógusok együtt imádkozzák a tizedet és elmélkednek Jézus életének egy-egy eseményéről.
Adventben hangversennyel, karácsonykor Betlehemes játékkal örvendeztetjük meg egyházközségünk híveit. A felkészülésben sok-sok tanuló vesz részt. A közös ének- és szövegtanulás örök emlékként él a gyermeki szívekben, melyet magukkal visznek, és reméljük, majdan átörökítenek, továbbadnak.
Városunk polgármesterei 1990-től advent első vasárnapján közös gyertyagyújtásra hívják a családokat és minden érdeklődőt, hogy a szeretet lángja járja át a szíveket. Iskolánk tanulói ünnepi műsorral köszöntik a megjelenteket és a város főterén rendezett adventi vásár forgatagában kínálják az iskolában elkészített ajándéktárgyakat. Az alkotó munkában az édesanyák is örömmel vesznek részt. Meghitt órákat töltünk el így együtt.
A templomi adventi koszorú gyertyáit is – felelevenítve a misztériumot - tanítványaink gyújtják meg vasárnaponként a szentmisék elején.
A karácsonyi rajzpályázat iskolánkban hagyomány. Nagy lelkesedéssel, nyitott szívvel, boldogan örökítik meg Jézus születését, miközben gyermeki fantáziájuk formát ölt a papíron, mély átéléssel karácsonyi énekeket, zenét hallgatnak a tanteremben.
A vízkereszt napja (január 6.) a karácsonyi ünnepkör bezárása, és a farsangi időszak kezdete. Ehhez a naphoz kötődik a házszentelés hagyománya, melynek alapja a három királyok látogatása és tisztelgése az újszülött Jézus előtt. Iskolánkban a pap az isteni jóság magasztalása mellett kegyelmi segítséget kér imájában, szenteltvízzel megáldja az iskolát, és kéri az Úr oltalmát a bentlakókra. Az ajtófélfára jelet ír (pl. 20+ G+M+B+ 14) kérve, hogy áldja meg Krisztus a hajlékot.
Szent Balázs püspök és vértanú emlékére február 3-án templomunkban Balázs-áldásban részesítik a híveket, iskolánk pedagógusait és tanítványainkat. A pap két összeillesztett gyertyát tart a hívek álla alá, és ezeket a szavakat mondja „Szent Balázs püspök és vértanú esedezése által mentsen meg és őrizzen meg téged az Úr a torokbaj és minden egyéb bajtól az Atyának, Fiúnak és Szentlélek Istennek nevében. Ámen”
A hamvazószerda a húsvét ünnepét megelőző negyvennapos nagyböjt kezdete. Neve onnan származik, hogy az őskeresztények vezeklésként hamut szórtak a fejükre. Hamvazószerdán iskolánkban is szentelt hamuból (mely az előző évi virágvasárnap barkáinak hamva) keresztet rajzol a pap a jelenlévők homlokára, és e szavakat mondja: „Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel”. A hamuval hintés a bűnbánat ősi jelképe, mivel a hamu az elmúlásra, a halálra figyelmezteti az embert.
Legnagyobb keresztény ünnepünk a húsvét. Az ezt megelőző nagyböjti időszakban keresztúti ájtatosságon vesznek részt iskolánk pedagógusai a hívekkel együtt a németvárosi Szent József templomban.
A templom falán elhelyezett 14 stációkép előtt együtt elmélkedünk és imádkozunk végigkísérve a Golgotára Jézust szenvedésének útján.
A szülők kérésére a keresztségre, elsőáldozásra, ministrálásra a lelki atyák és a hitoktatók készítik fel a gyermekeket az iskolában, a Katolikus Kultúrházban és a templomban.
Május első vasárnapján világszerte köszöntik az édesanyákat. A tanítók nagy szeretettel készítik fel a gyermekeket. Az ünnep méltó színhelye a templom, ahol együtt ünnepeljük a gondos, odaadó, önzetlen édesanyákat, Szűz Máriával, égi édesanyánkkal. A gyerekek énekelnek, muzsikálnak, verselnek, és átadják az általuk készített ajándékokat az édesanyáknak, nagymamáknak. Méltó módon így fejezik ki tiszteletüket, megbecsülésüket, szeretetüket, köszönetüket.
Tudásukról a gyerekek minden évben hittanversenyen, rajzversenyen tesznek tanúbizonyságot. Elmélyült tudásukat a kiváló helyezések koronázzák.
Nyaranta a lelki vezetők szervezésében az ifjúság hittantáborokban pihenheti ki a fáradalmait, és gyűjthet lelki erőt a következő tanévhez.
Az iskolai hitoktatás célja: az evangelizáció, a szentségek felvételére való felkészítés, Krisztus misztériumának megértetése, hogy minden ember úgy gondolkozzék, úgy cselekedjék, ahogy Krisztus parancsai követelik, hiszen Ő az út, az igazság, az élet.
A hitoktatás a Szentlélek műve, amelyet csak Ő tud életre hívni és fenntartani az Egyházban.
Gyula, 2014. január 12.
Ficzere Tamásné Mári Anita
tanítónő, hitoktató