6.A
6.A osztály
A 6.A osztályba 21 tanuló jár. Összetartó kis csapat, kiállnak egymásért, figyelnek egymásra, segítik egymást. Lelkesek, könnyen lehet őket motiválni. Az osztályban színes egyéniségek vannak, nagyon nyíltak és aktívak. Lelkesek, aktívan részt vesznek az iskolai életben, tanulásban, versenyeken. Iskolán kívül többen is zeneiskolába járnak, jó néhányan sportolnak, táncolnak, tornáznak.
Az idei tanév kiemelt feladatunk az önálló tanulásra nevelés, melyhez tanácsokat, tanulási módszereket próbálunk a kezükbe adni. Közösség építés, egymásra való odafigyelés, tiszteletadás, a keresztény értékek mindennapi megélése, érzelmi nevelés. Az osztály tanulói nagy számban jártak eddig is diákmisére, ennek szinten tartása, illetve növelése célunk. Az intézmény egyházi jellegének és a keresztény értékeknek a hangsúlyozása továbbra is feladatunk.
Osztályfőnök: Bukodi-Vass Annamária
„Anyanyelvem olyan, mint a sejtelmes mélység, mint a fölénk boruló véghetetlen kékség,
olyan áradóan illatos, mint a kora nyári rét, a tisztás, és olyan színes, mint az álomkép villanás
s patkó is, a szívembe sütve, hogy velem dobogjon mindig szerencséje.”
/Mészely József/
November 6-án iskolánk 6. osztályos csapata, az Alliteráló alliterációk – a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny előtt egy nappal – mérlegre tehette tudását magyar nyelvből.
Idén 17. alkalommal rendezték meg az Anya-nyelv-csavar országos nyelvtanversenyt két kategóriában: 5-6., illetve 7-8. évfolyamon, melyet az ország katolikus általános iskolái számára hirdetnek meg.
November 6-én az első online forduló feladatlapját sikeresen kitöltve jutottunk be a legjobb hat csapat közé, így nyertek meghívást kiváló anyanyelvápoló tanulóink az országos döntőre.
Az országos döntő november 20-án, a ceglédi Szent Kereszt Katolikus Iskolában lesz megrendezve.
Hálát adunk Istennek a csodálatos eredményért!
Csapattagok: Bukodi Tünde Ágnes, Dávid Judit Erzsébet, Seres Réka Anna, Székely Sári
Tündér, Bözsim, Sáréka és Sári!
Szívből gratulálunk Nektek, és szorítunk az országos döntőn, melyre további sikeres felkészülést kívánunk! J
(Mári Zoltánné Mészáros Andrea – felkészítő tanár)
„Semmit se szeressek félig csinálni,
vagyis a tökély előtt megelégedni.”
/Bolyai János/
November 21-én, péntek délután tartották meg a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny országos döntőjét, annak is az írásbeli fordulóját az 5. Sz. Általános Iskolában. Néhány éve nemcsak a vármegyei első, hanem a vármegyei 1-3. helyezett csapatok vehetnek rész a rangos megmérettetésen, vagyis az ország legjobb 80-90 csapata versenyez évfolyamonként az országos döntőn.
Nagy öröm és büszkeség számunkra, hogy mindhárom 5-6. évfolyamos csapat dobogós lett a Békés vármegyei fordulón, így 12 karácsonyis diák mérhette össze tudását az ország, évfolyamonként kb. 350 legjobb magyaros tanulójával!
Ez minden évfolyamon 80-90 csapatot jelentett, melyen az alábbi eredményeink születtek:
Andika baglyos serege, 5. évfolyam – 15. helyezett
Alliteráló alliterációk, 6. évfolyam – 26. helyezett
Csipetrózsa, 6. évfolyam – 66. helyezett
Mérhetetlenül büszke vagyok Rátok!
(Mári Zoltánné Mészáros Andrea – felkészítő pedagógus)
További fotók itt láthatók.
„Az írás csak akkor töltheti be rendeltetését, ha éppoly híven tolmácsolja a gondolatot, mint a szabatos, talpraesett élőszó. Az írásbeli gondolatközlés félreérthetetlenségének egyik biztosítéka a kifogástalan helyesírás.”
(Szemere Gyula)
Hazánkban immár 29 éve rendezik meg a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási versenyt, Magyarország legrangosabb nyelvtan versenyét, amelyen 5-8. osztályos nyelvészpalánták mérik össze helyesírási tudásukat. Az iskolai fordulók legkiemelkedőbben teljesítő tanulói a megyei fordulón, majd a megyei és határon túli fordulók első helyezettjei a Kárpát-medencei döntőn vívnak tollpárbajt egymással szemben.
Büszkék lehettünk az utóbbi években azokra a karácsonyis diákokra, akik továbbjutottak a vármegyei fordulóba, sőt az utóbbi tizenegy évben a Kárpát-medencei döntőbe is! (A Kárpát-medencei döntőbe hat ország magyarlakta területeiről csak a vármegyei első helyezettek jutnak tovább!)
Iskolánkban, a Karácsonyi János Katolikus Iskolában idén is megrendeztük az iskolai fordulót 2026. február 25-én igen szép létszámmal vettek részt tanulóink 5-6. évfolyamból, akik már izgatottan készültek a nagy napra hetek óta magyarórán és a nyelvész szakkörön egyaránt. A megmérettetés idén is online módon zajlott le: a forduló egy 100 pontos feladatsorból állt minden évfolyamon. Büszkék vagyunk minden diákunkra, s szívből örülünk, hogy idén is szép számmal továbbjutottak a vármegyei döntőbe!
Köszönjük a verseny szervezőinek az okleveleket és emléklapokat!
Az iskolai forduló 5. évfolyamának helyezettjei:
Cser Dániel – I. helyezett
Réfi Márkó – II. helyezett
Székely Zselyke – III. helyezett
Gombos Norina Dalma – IV. helyezett
Fábián Tasmás – V. helyezett
Réfi Milán
Csapó Zétény Zoltán
Lakatos Dominik
Az iskolai forduló 6. évfolyamának helyezettjei:
Seres Réka Anna – I. helyezett
Székely Sári – II. helyezett
Bukodi Tünde Ágnes – III. helyezett
Kocsár Dávid – IV. helyezett
Géczei Misi Benet
Felkészítő pedagógus: Mári Zoltánné Mészáros Andrea tanárnő
Gratulálunk minden ifjú helyesírónknak!
További fotók itt találhatók.
"Kettős úton halad az emberi élet:
Egyik a gyakorlat, másik az elmélet."
/Arany János/
Iskolánkban közel 10 éve rendezzük meg az Arany János országos magyarverseny második, iskolai fordulóját. A több hétig tartó felkészülő munka után 19 fő 5-6. osztályos tanuló írta meg a 32 kérdésből álló feladatsort. A kérdések igen sokféle területét érintik a magyar nyelv és irodalom tantárgynak: versszöveg ismeret, verstan, költői képek és nyelvi alakzatok felismerése, helyesírás, szófajtan, jelentéstan, hangtan, nyelvhelyesség, szólások és közmondások, régi magyar kifejezések, mesterségek ismerete, szókincs.
Február közepén hirdettek eredményt, mely szerint 19 diákunkból kilencen jutottak be a verseny országos döntőjére, melyet 2026. március 21-én rendeznek Budapesten, az ELTE Lágymányosi Campus Déli Tömbjében.
Szívből gratulálunk minden „aranyos” diákunknak, és további eredményes felkészülést kívánunk az országos döntőre!
5. osztály:
Cser Dániel – országos döntőbe jutott
Fábián Tamás
Fejes Noémi – országos döntőbe jutott
Gombos Norina Dalma
Gurzó Hanna
Havrán Renáta
Petróczky Orsolya
Réfi Márkó – országos döntőbe jutott
Réfi Milán
Székely Zselyke – országos döntőbe jutott
Takács Boglárka
6. osztály:
Bukodi Tünde Ágnes
Csonka Lenke Viktória – országos döntőbe jutott
Dávid Judit Erzsébet
Géczei Misi Benet
Kocsár Dávid – országos döntőbe jutott
Ruzsa-Kossina Panna – országos döntőbe jutott
Seres Réka Anna – országos döntőbe jutott
Székely Sári – országos döntőbe jutott
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő pedagógus)
Még több fotó itt látható.
„A színház az emberi lélek műhelye.”
/Latinovits Zoltán/
Március 19-én, csütörtök délután Békéscsabán színházban jártunk az 5. és 6. évfolyamos tanulókkal. Tamási Áron, erdélyi magyar író művét, a Szegény ördög című mesejátékot állították színpadra a Jókai Színházban.
Tamási Áron halálának 60. évfordulója alkalmából választották a művet, amelyet 73 évvel születése után mutatnak be először élőszereplős feldolgozásban.
Sallai Zsóka rendező szerint Tamási Áronnál a valóság és a mese határai elmosódnak, így teremt misztikus, különleges, időtlen világot. A magyar népmesei hármas megjelenik benne, a pokol és a föld mellett az állatok égi síkja képez hidat a gyerekekkel, segíti közelebb vinni őket a történethez, amelynek fő mondanivalója az, hogy a szeretet és a jóság mindig erősebb a félelemnél és a gonoszságnál! A hagyományőrző székely népi világot nyomokban megtartották, de az egész darab fúziós volt, összekapcsolták a mai kreatív színházi formákkal.
A Jókai Színház facebook oldaláról idézve a történet lényege:
„A főszereplő egy pokolbéli ördög, Kámpecz, aki szokatlan módon érzékenységgel és együttérzéssel viseltetik az emberek iránt. Ahelyett, hogy szenvedést akarna okozni, mint ördögtársai, ő inkább segítene a földi halandókon. Ez az “emberséges” hozzáállás azonban nem illik bele a pokol szigorú szabályrendszerébe, így bajba is kerül miatta. Büntetésből az ördögöt a családjával együtt száműzi Lucifer a földre. Nincs túl nagy szerencséjük. Egy erdőben bújdokolnak, ahol szegényen kell élniük. Főhősünk “kiküldetése” során különböző alakokkal találkozik például Rókával, Medvével, de az igazi sikert egy szegény asszony, Ténferus és lányai hozzák meg neki. Megfélemlíti az asszonyt, aki segít neki rászedni a közelben élő legvagyonosabb gazdát, Módus Bekét és feleségét, Dundát. Ebből kifolyólag humoros konfliktusok alakulnak ki. A történet végére a gonosz emberért cserébe visszaengedik az ördögöt a pokolba. Bár hősünk ördög– a legemberibb fajta: esendő, szerethető, és mindig van benne egy kis remény.”
A színházi előadás előtt még volt időnk, hogy az 5. osztályos tanulókkal meglátogassuk a Páduai Szent Antal Társszékesegyházat, ahol megcsodálhattuk a szebbnél szebb színes üvegablakokat, a stációkat megjelenítő domborműveket, a gyönyörű freskókat. A nagyböjti időszakról megemlékezvén énekeltünk, imádkoztunk, mécsest is gyújtottunk.
Tanulóink egy újabb csodás kulturális, lelki és színházi élménnyel gazdagodtak ezen a szép tavaszi délutánon!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea – kísérő pedagógus
További fotók itt láthatók.
„Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben,
Ember lenni mindég, minden körülményben.”
/Arany János/
Idén a márciusi iskolai fordulóból kilenc 5-6. évfolyamos jutott tovább kimagasló eredményével az országos döntőre:
5. osztály: Cser Dániel, Fejes Noémi, Réfi Márkó, Székely Zselyke
6. osztály: Csonka Lenke Viktória, Ruzsa-Kossina Panna, Seres Réka Anna, Székely Sári, Kocsár Dávid.
Az iskolai fordulót megelőzően tizenkilenc karácsonyis 5-6. évfolyamos diák heteken át szorgalmasan töltögette a 32 kérdésből álló feladatsorokat. A kérdések igen sokféle területét érintik a magyar nyelv és irodalom tantárgynak: versszövegismeret, verstan, költői képek és alakzatok felismerése, helyesírás, szófajtan, jelentéstan, hangtan, nyelvhelyesség, szólások és közmondások, régi magyar kifejezések, mesterségek ismerete, szókincs... stb.
Az országos döntő idén 2026. március 21-én volt megrendezve Budapesten, az ELTE Lágymányosi Campus Déli épületében.
A 9 bejutó karácsonyis tanulóból 6 diákunk helyezett lett, azaz bekerült a legjobb díjazott hatba!
EREDMÉNYEINK:
Cser Dániel 5. osztály – 1. helyezett
Seres Réka Anna 6. osztály – 2. helyezett
Réfi Márkó 5. osztály – 3. helyezett
Csonka Lenke Viktória 6. osztály – 5. helyezett (megosztott)
Ruzsa-Kossina Panna – 5. helyezett (megosztott)
Székely Zselyke 5. osztály – 6. helyezett
Hálát adunk Istennek anyanyelvünk szeretetéért, az ajándékba kapott tálentumokért! Köszönjük iskolánknak az utazásban nyújtott segítségét, a gyerekek szüleinek támogató szeretetét! Szívből gratulálunk kiváló magyaros diákjainknak kitartó, töretlen szorgalmukhoz, az anyanyelv ápolásában példaértékű elkötelezettségükhöz!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő pedagógus)
További képek itt láthatók.
Döntős eredményeink a Kárpát-medencei helyesírási versenyen
„Egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv.”
/Kányádi Sándor/
Az utóbbi években iskolánk tanulói már 12 alkalommal képviselték Békés vármegyét 5-8. évfolyamon a Simonyi Zsigmond helyesírási verseny Kárpát-medencei döntőjén, ahol 6 ország megyei 1. helyezettjei mérik össze helyesírási tudásukat. Ez a verseny Magyarország és a szomszédos országok magyarlakta területeinek legrangosabb helyesírási versenye.
Hazánkban immár 29 éve rendezik meg a színvonalas megmérettetést. E nagy múltú verseny rendkívül népszerű a tehetséges, szorgalmas „magyaros” diákok között.
5-6. évfolyamon az első /iskolai/ forduló 15 tanulójából, 9-en bejutottak a verseny vármegyei döntőjébe, már ez önmagában kiváló eredmény!
Így ebben a második fordulóban - mely digitális formában lett lebonyolítva országszerte – az 5-6. évfolyamról összesen 9 karácsonyis tanuló tett tanúságot helyesírási tudásáról:
5. évfolyam: Cser Dániel, Fábián Tamás, Gombos Norina Dalma, Réfi Márkó, Székely Zselyke
6. évfolyam: Bukodi Tünde Ágnes, Kocsár Dávid, Seres Réka Anna, Székely Sári
Az idei, 2026-os vármegyei fordulón az alábbi kimagasló eredményeink születtek:
Seres Réka Anna 6. oszt. - 1. helyezett
(Kárpát-medencei döntős!)
Cser Dániel 5. oszt. - 3. helyezett
Székely Zselyke 5. oszt. – 4. helyezett
Réfi Márkó 5. oszt. – 11. helyezett
Ebben a tanévben a Kárpát-medencei döntő 2026. május 23-án Budapesten, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karán kerül megrendezésre.
Kedves Helyesíróink!
Szívből gratulálunk Mindannyiótok nagyszerű teljesítményhez, büszkék vagyunk Rátok! J
Mári Zoltánné Mészáros Andrea (felkészítő tanár)
További képek itt.
„A mese olyan "helyszínre" viszi el az embert, ahol ritkán jár: a tudattalanba, az ősképek birodalmába,
ezért már maga a megmerítkezés is felszabadító erővel hat.” /Boldizsár Ildikó/
2026. április 16-án, Békéscsabán a Jókai Színházban jártunk az 5-6. évfolyamos tanulókkal, ahol Zalán Tibor: Vigyázat, a tetőn angyalok járnak! című mesejátékát tekintettünk meg Merő Béla rendezésében. A harmadik bérletes előadásunk története a következő volt:
„Egy Angyal aranyhajszálai egy pesti ház tetejére hozzák a közismert mesék szereplőit: Ólomkatonát, Juliskát, Jancsit, Piroskát, Hófehérkét, Csipkerózsikát, akik elmenekültek a meséjükből, s szeretnének életben maradni. Megjelenik Gomulka, a házmester, aki értesült szökésükről, és nyomukra akarja vezetni ellenségüket: a Boszorkányt, a Farkast, a Mostohát a 12. tündért és az Ördögöt. Ezt megbeszéli a megjelenő Kéményseprővel, aztán távozik. A Kéményseprő emberformájú angyalokat hoz, hogy megmentse őket. Az angyalok hibáznak, nem a megfelelő védekezési eszközt adják az adott szereplő kezébe, s ezért azok vereséget szenvednek. Ám az angyalok nem hagyják magukat. Újra próbálkoznak, s a végén megmentik a mesék szereplőit…”
Hálásak vagyunk, hogy egy újabb tanulságos mesével, színvonalas előadással, közös színházi élménnyel gazdagodhattunk!
Mári Zoltánné Mészáros Andrea
További fotók itt.